Premijere vrhunskih crnih vina Šapat

butelje

Iz vinarije Atelje vina Šapat stiže sortni kaberne sovinjon Atila 2022, prvo kompletno autorsko crno vino enologa Mladena Dragojlovića ali i raritetni i ekskluzivni Teroldego 2022, jedini u Srbiji.

Dve nove purpurno crvene etikete privlače pažnju u vinariji Atelje vina Šapat u čijem je sastavu restoran Fleur de Sel, osvajač prve Michelin zvjezdice u Srbiji.

Atila Cabernet Sauvignon 2022 je drugo vino linije Atila iz koje je Chardonnay već ovjenčan zlatom s nadmetanja Decanter u Londonu. Radi se u ograničenoj seriji s najboljih položaja a ujedno je prvo crno vino koje je u Šapatu od početka do kraja ispratio i potpisao enolog Mladen Dragojlović. Uz napomenu da je vinom izuzetno zadovoljan.

Teroldego 2022, sortno vino od istoimene sorte je jedinstveni primjerak na srpskoj vinskoj sceni i može se piti isključivo u Šapatu pošto je rađena krajnje ograničena serija od 500 boca iz berbe 2022 i 900 butelja 2023. godine.

Grožđe za oba ova vina dolazi s južne sunčane ekspozicije brijega iznad Slankamena gde je zemlja dosta posna. Iz tih razloga grožđe brzo nakupi dosta šećera i bude divno zrelo baš kako treba u vreme berbe. Svojstvo i jednog i drugog grožđa sa ovog teroara, vinograda sađenih 2011/12 godine je snažna obojenost, a vina su prilično fenolna s dosta tanina.

Kod kabernea ali i teroldega još više, pa se dobija vino jako visokih kiselina što je za teroldego manje-više uobičajeno, ali ne i za kaberne – objašnjava Dragojlović.

Ali te prirodne kiseline daju ozbiljnu svežinu vinu bez obzira na njegovu jačinu i brdo je toliko specifično da kaberne ponekad beremo pre nego u nekim delovima Negotina. Za oba vina ideja je bila da u vinogradu rod bude sveden na minimum što se kod kabernea odigrava prirodno pa je potrebno jako malo intervencije. Sa druge strane teroldego kao sorta ima dosta veliki grozd pa čak i ako ih je svega šest na čokotu to bude puno pa mora da se koriguje.

U podrumu se vrši uobičajena vinifikacija, maceracija u prosjeku traje između dva i tri tjedna a vino je rađeno da bude snažno ali meko u finalnom izdanju. Odležava u francuskom drvetu od čega Atila u 100% novim bačvama a Teroldego u 70% novih tijekom godinu dana.

Monosortni kaberne Atila je možda najlepše crno vino koje je do sad izašlo iz Šapata – opisuje ga direktor restorana Fleur de Sel Dušan Vranić, vrhunski vinski stručnjak i Vinska ličnost godine u Izboru Vino.rs.
Punog tela, odličnih postojanih tanina, lepih kiselina, to je vino koje je i dalje veoma mlado. Tačnije, u ranom je evolutivnom razvoju i tek će pokazivati veliku raskoš, sortnost i potencijal u godinama koje dolaze.

Ovaj kaberne sovinjon odlikuju crno voće, crna kupina ribizla, kasis, eukaliptus, sve ono što krasi rasna vina od te sorte ali uz lijepe sekundarne arome iz odležalog drveta.

Francuski barici su dali nežne note vanilije, duhana, s jako lijepom dugom završnicom te se vino sa oko 15% alkohola izrazito lako i dobro sparuje s mesom.

Teroldego je kuriozitet, čista egzotika u smislu da je jedini u Srbiji i apsolutno neispričana priča koja okuplja sve veći broj fanova. Inače rijetka sorta potiče iz oblasti Trentino Alto Adiđe na sjeveru Italije gde je jedna od najstarijih autohtonih sorti a preko sorte dureza genetski je bliska sa sortom syrah kome je dureza jedan od roditelja.

Upravo stoga je to vino punog tijela, postojanih jakih tanina i visokih kiselina, fenolno tamno obojeno sa začinskim karakterom sečuanskog i bijelog papra. Aromatski iskazuje kombinacije crnog i crnog voća: maline, ribizle, kupine…

Teroldego je vino u koje sam se zaljubio radeći u Njujorku i upoznavši Elizabetu Foradori (Elisabetta) koju inače zovu "kraljica teroldega". Ona spada u italijanske biodinamičke super-vinare radeći veoma kvalitetna vina, kombinujući amforu i barik a zapravo je žena koja je spasila teroldego od nestanka. Bio sam izuzetno sretan kada sam zatekao to grožđe u našim vinogradima a i time što se Mladen Dragojlović kao naš enolog posvetio upravo njoj u monosortnom izrazu. Zato sam siguran da će teroldego svojim izrazom i kvalitetom napraviti veliku razliku na srpskom tržištu – zaključuje Vranić.

vino.rs